Chociaż każda platforma inwestycyjna umożliwia przeprowadzanie transakcji na rynkach finansowych, to dostępne rozwiązania różnią się oferowanymi funkcjami. Co koniecznie powinna oferować dobra platforma inwestycyjna? Poznaj 5 wskazówek, które pomogą Ci w wyborze tego narzędzia.

1. Wersja demo platformy jest kluczowa

Zanim zdecydujesz się na produkt, chcesz go sprawdzić? W przypadku platform inwestycyjnych istnieje taka możliwość – większość brokerów proponuje wersję demo. To sposób, aby sprawdzić możliwości platformy i przekonać się co do słuszności wyboru. Ale uwaga, zazwyczaj konto demonstracyjne jest obwarowane ograniczeniami. Inaczej mówiąc, możesz korzystać z platformy inwestycyjnej w wersji demo, ale jedynie przez pewien okres, np. 7 czy 30 dni. 

Czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na naukę lub testowanie różnych strategii? Zwróć uwagę na tę kwestię.

2. To, kto udostępnia platformę inwestycyjną ma znaczenie

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, każdy inwestor może sprawdzić, czy platforma inwestycyjna działa legalnie – sposobów jest kilka. Dużo mówi już to, kto ją udostępnia. Rozpoznawalna instytucja, która działa na wielu rynkach, jest pewniejsza niż broker, który dopiero wchodzi na rynek.

Wybierając platformę inwestycyjną, zwróć uwagę na:

  • posiadanie przez biuro maklerskie biura obsługi klienta,
  • możliwość skorzystania ze wsparcia eksperta (może on być nazywany „osobistym opiekunem klienta”),
  • podleganie przez brokera nadzorowi instytucji nadzorujących rynki finansowe. 

3. Platforma inwestycyjna a liczba rynków

Dopiero zaczynasz inwestować? Najpewniej chcesz skorzystać z jednego lub kilku prostych produktów inwestycyjnych. Jednak platforma inwestycyjna może dostarczyć Ci ekspozycji na wiele rynków. Niewykluczone, że za pewien czas zainteresują Cię inne instrumenty finansowe. Dzięki wcześniejszej przezorności nie będzie konieczna zmiana brokera.

Nie wiesz, w co chcesz zainwestować? To kolejna sytuacja, gdy platforma inwestycyjna powinna oferować dostęp do wielu giełd i instrumentów. W ten sposób zapewnisz sobie szeroki wybór.

4. Czytelny i intuicyjny w obsłudze interfejs

Platforma inwestycyjna powinna być narzędziem intuicyjnym w obsłudze. Zwróć uwagę, czy interfejs jest czytelny – czy używanie i wywoływanie narzędzi nie wiąże się z koniecznością ich czasochłonnego szukania. Korzystając z wersji demo, możesz szybko sprawdzić swoje wrażenia. Jeżeli już od samego początku czujesz, że platforma nie jest dla Ciebie, poszukaj innej.

Podczas sprawdzania platformy inwestycyjnej zwróć uwagę, czy:

  • zyskasz dostęp do historii transakcji,
  • możesz zobaczyć podsumowanie swoich transakcji, najlepiej z podziałem na różne klasy aktywów,
  • oferta obejmuje dostęp do opinii analityków.

5. Platforma inwestycyjna powinna mieć wersję mobilną

Wiele osób nie korzysta z internetu wyłącznie za pośrednictwem komputera, ale również smartfona czy tabletu. Jeżeli chcesz mieć dostęp do swojego konta inwestycyjnego wszędzie, gdzie będziesz się akurat znajdować, platforma inwestycyjna musi być dostępna również na urządzeniach mobilnych.

Wybrana przez Ciebie platforma inwestycyjna nie ma wersji mobilnej? Jeżeli jej dostawca nie informuje o pracach nad taką wersją, konieczne mogą być dalsze poszukiwania.