Nauka oszczędzania pieniędzy bywa żmudna i bolesna, jednak warto ją podjąć. Gdy uda nam się wprowadzić drobne cięcia wydatków, w naszym portfelu zostanie o wiele więcej pieniędzy- niż moglibyśmy się spodziewać. Wynika to z faktu, że wielu z nas w ogóle nie kontroluje, ile wydaje i idzie na tak zwany zakupowy żywioł. Zazwyczaj kończy się on debetem na karcie kredytowej.

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy idzie nam tak opornie?

Nie lubimy oszczędzać pieniędzy głównie dlatego, że zaciskanie pasa oznacza zmniejszenie puli dostępnych przyjemności i swobód. Trudno nam czegoś sobie odmawiać i jeszcze wmawiać sobie, iż to dla naszego dobra. Oszczędzanie pieniędzy wiąże się również z tym, iż trzeba na jakiś czas zamienić się w domowego księgowego, który wszystko podlicza, sumuje, wręcz analizuje. Jednak jeśli chcesz być niezależny życiowo, to naprawdę warto zacząć oszczędzać.

Nie jest łatwo obwieścić domownikom, że będą musieli żyć skromniej i to nie przez parę dni, lecz może tygodni lub miesięcy. Oszczędzanie pieniędzy kojarzy nam się z przymusem lub nawet skąpstwem. W naszej świadomości utarło się, że tylko skąpcy wiecznie oszczędzają. Oszczędzanie pieniędzy to też konieczność pohamowywania swoich przyzwyczajeń zakupowych. Trudno przerzucić się na robienie zakupów w tanich dyskontach, gdy do tej pory kupowało się w renomowanych sklepach.

Jak oszczędzać pieniądze?

Na początku można przyjąć zasadę, iż wszelkie nadwyżki finansowe, zamiast zostać wydane, trafiają na konto i są tam skrupulatnie chomikowane. Ponadto w oszczędzaniu pieniędzy liczy się skuteczność, toteż należy zastanowić się nad tym, bez czego możemy się obejść, jak zamienić markowe rzeczy na tańsze lub z jakich rozrywek da się czasowo zrezygnować, żeby nasz budżet domowy wyraźnie się rozrósł.

W pomnażaniu pieniędzy i ich mądremu oszczędzaniu pomaga też ekologi. Można na przykład w miesiącach letnich całkowicie zrezygnować z samochodu, a do pracy dojeżdżać rowerem lub miejską komunikacją. Kupowanie mniejszej liczby ubrań, segregowanie śmieci albo całkowita rezygnacja z reklamówek i torebek foliowych wspiera zarówno środowisko, jak i stan naszego konta.

Bardziej efektywne metody oszczędzania

Jak oszczędzać pieniądze w sposób bardziej zdecydowany? Można ulokować je na lokatach oszczędnościowych albo w funduszach inwestycyjnych. Tam zysk bywa całkiem zadowalający, niemniej należy stale obserwować, jak zmienia się wysokość oprocentowania konta.

Co odważniejsi inwestorzy mogą pomnażać swoje pieniądze, grając na giełdzie. Przy czym, bywa ona zdradliwa i trzeba mieć naprawdę analityczny umysł oraz spore doświadczenie w inwestowaniu pieniędzy, by móc nadążyć za wszystkimi zmianami. Na giełdzie wygrywa ten, kto ma wiedzę, doświadczenie i genialną intuicję, w co zainwestować pieniądze.