Niejasny pomysł należy przekształcić w konkretny cel.

Jak sporządzić plan finansowy?

Istnieje kilka podstawowych kroków.

Zdefiniuj swoje cele finansowe

Może to być trudne, ponieważ trzeba nie tylko pamiętać o swoich życzeniach, ale także je sprecyzować. Na przykład, czym innym jest marzenie o domku na wsi, do którego można wyjechać na weekend. To jest abstrakcja, związana z emocjami. Do osiągnięcia celu potrzebne są konkrety: jaki rodzaj budynku chcesz mieć, w jakiej okolicy, jaka jest aktualna cena takich budynków? Kiedy zamierzasz kupić taki dom? Jak bardzo do tego czasu wzrośnie jego cena?

Konkretność pomoże w znalezieniu najlepszej opcji i sformułowaniu jasnego harmonogramu osiągnięcia celu.

Powiedzmy, że domek letniskowy z zapleczem na ulicy, która jest oddalona o kilka godzin jazdy samochodem, będzie kosztował mniej niż stała konstrukcja na przedmieściach z możliwością zamieszkania w zimie. W związku z tym czas spełnienia marzenia będzie inny.

Celów finansowych może być kilka. Można je realizować jednocześnie lub po kolei. Jednak w każdym przypadku lepiej jest nadać im priorytety — nie zawsze wszystko układa się tak, jak byśmy chcieli.

Bądź konkretny w swoich planach oszczędnościowych

Jeśli do daty docelowej pozostało dużo czasu, istnieje duże ryzyko, że wszelkie działania proaktywne zostaną odłożone na lepsze czasy. Potrzebujesz więc małych kamieni milowych, które będą Cię prowadzić. Aby to zrobić, należy podzielić kwotę docelową przez liczbę okresów, w których należy śledzić postępy.

Zasięgnij tych znakomitych wskazówek na News Info, aby doprowadzić swój plan finansowy do perfekcji!

Pomyśl o życiu

Brzmi to filozoficznie, ale kryje się za tym praktyczna myśl. Ludzie mają tendencję do szacowania swojej sytuacji finansowej i planowania oszczędności na podstawie aktualnego stanu finansów. Jest to słuszne i logiczne: niezależnie od tego, jakie informacje posiadasz, wykorzystujesz je. Jednak w przypadku celów długoterminowych trzeba użyć wyobraźni.

Na przykład, zdecydowałeś się oszczędzać na emeryturę, ale nie ukończyłeś jeszcze 40 lat. Oznacza to, że masz przed sobą co najmniej ponad 20 lat ciężkiej pracy. Jest mało prawdopodobne, że przez wszystkie te lata będziesz zarabiać i wydawać tyle samo pieniędzy.

Mogą Ci się przytrafić miłe rzeczy, takie jak posiadanie dzieci, lub nieprzyjemne, jak zwolnienie z pracy. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na realizację celów finansowych. Niektóre wydarzenia, takie jak pojawienie się nowych członków rodziny, można zaplanować. A jeśli planuje się urodzenie dziecka, lepiej uwzględnić to również w dokumencie.

Zastanów się, jak zwiększyć różnicę między dochodami a wydatkami

W skali globalnej istnieją dwie możliwości: mniej wydawać i więcej zarabiać. Pierwsza z nich ma ogromną wadę — małe pole manewru. Wydatków nie można ograniczać w nieskończoność, zwłaszcza w długim okresie czasu. A niektórzy ludzie i tak nie wydają zbyt wiele.

Ale jeśli chodzi o zarabianie bez ograniczeń, wszystko zależy od nastawienia, chęci do pracy i pomysłowości. Może to być własna firma, która zastąpi lub uzupełni dotychczasową pracę, lub po prostu zwiększy dochody z podstawowej działalności. Ale rozwój kariery będzie wymagał osobnego planu: w jakim kierunku się rozwijać, czego się uczyć itd.