Czym się różni inwestowanie od oszczędzania? W inwestowaniu chodzi o to, żeby zyskać, a w oszczędzaniu o to, żeby nie stracić.

Konto oszczędnościowe nie uczyni nas milionerami, bo nie taka jest jego rola. Główną zaletą takich kont jest to, że chronią wartość naszych pieniędzy. Jeśli lokujesz swoje oszczędności na zwykłym, nieoprocentowanym rachunku bankowym, za każdym razem bezpowrotnie tracisz pewną ich część.

Dlaczego? Wszystkiemu winna jest inflacja. Załóżmy, że inflacja w danym roku wynosi 3%. Nie znaczy to oczywiście, że w takim roku twoje środki pomniejszą się o 30 złotych od każdego tysiąca, który udało ci się odłożyć. Ilość środków na koncie się nie zmieni, ale spadnie ich siła nabywcza.

Oznacza to, że na skutek wzrostu cen zmniejszy się liczba towarów i usług, które możesz za nie kupić. Sprawdza się tutaj powiedzenie, że kto stoi w miejscu, ten się cofa. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli uda ci się znaleźć konto oszczędnościowe, na którym stopa oprocentowania przekroczy wartość inflacji, nie tylko nie stracisz ani grosza, ale w dodatku będziesz na plusie!